The Cocker Spaniel Club

 

General Championship & Breed Club Show Calendar 2018

On this page, you will find details of General & Group Championship Show dates as well as Breed Club Open & Championship Show dates. Judges & dates are given where known (others will be added/amended later - this is NOT the finished page). If there are any errors or omissions, please let us know by emailing us

2019 page HERE

Date Society/Club Type of Show Judge
January 5 Boston & DCS CH (no CCs) Aggie Cory (Ottigi)
January 7 The Cocker Spaniel Club Match Puppy/Veteran Challenge. Judge TBA on the day
January 20 Hants & Sussex Cocker Club CH D: Mr J Irwin (Brightgrass)
B: Ms A McLaren-Marson (Bencleuch)
January 21 Manchester
CH (no CCs) Mr Dan Ericsson
January 28 West of England Cocker Club Open Ms H Dewhurst (Lapidary)
Special Awards: Mrs V Sheppard
February 3 Coventry Cocker Club Open Victoria Ellis (Shannara)
February 4 North Wales Cocker Club Open Ms C Blackley (Wightroche)
February 10 Parti-Coloured Cocker Club Open Grace Morris (Syrmor)
February 11 Home Counties Cocker CH D: Mrs M Lockwood (Chimewood)
B: Mrs V Foss (Elswood)
February 18 Cocker Club of Lancashire
London Cocker Society
Open
Open
Mrs C Flynn (Zareepiott)
Mrs S Adams (Tillarn)
February 24 North Midlands & E Counties Cocker Club CH D: Ms F Glendinning (Plaiglen)
B: Mrs J Craig (Alisma)
March 11 Crufts CH D: Mr D Shapland (Deracor)
B: Miss D Lumley (Jimmison)
March 17 East of Scotland Cocker Club Open Mrs T Anslow (Shansart)
March 18 North of England Cocker Association CH D: Mrs L Swigciski (Cosalta)
B: Mrs B Critchley (Whipspan)
March 31 S Wales & Mon Cocker Club CH D: Miss S Kettle (Lujesa)
B: Ms J Darby (Classicway)
April 8 Cocker Club of Scotland CH D: Mrs J Wyeth (Fendrove)
B: Mrs J Peak (Bayard)
April 14 Midland Cocker Club CH D: Mr R Webb (Speechouse)
B: Miss D Young (Canyonn)
April 15 East Anglian Cocker Society Open Mrs P Meaker (Meakwood)
Special Awards: Joanna Kew (Wyelyeview)
April 22 Solid Colour Cockers Association Open Chris Cook (Springstein)
Special Awards: David Howell (Catchama)
April 28 Yorkshire Cocker Club Open Miss N Craig (Nicibec)
April 29 WELKS CH Mrs J R Richards
May 5 Rotherham & District Cocker Club
Devon & Cornwall Cocker Club
Open
Open
Mrs T Anslow (Shansart)
Mrs L Harrison (Lourisma)
Special Awards: Mr M Bond (Olibond)
May 6 Cheshire Cocker Club Open Mr Colin Troth (Collinsmoore)
Special Awards: Mrs D Linton (Ludzska)
May 12 Birmingham National CH Mrs Bea Robertson (Kastrian)
May 20 SKC CH Mr J Horswell (Drakesleat)
May 26 Bath CH Mr W Gray
May 27 Coventry Cocker Club Open Samantha Hutson (Stobytill)
June 3 Southern Counties CH Mr G Griffiths
June 10 Three Counties CH Mr P Darby (Dargess)
June 17 Border Union CH Mr R Strudwick
June 23 Blackpool CH Mr P Pavey (Joneva)
July 1 Windsor CH Mrs C Wood (Marada)
July 7 East of England CH Mr R Mosedale (Knightsbay)
July 15 The Cocker Spaniel Club CH D: Miss S Amos-Jones (Cassom)
B: Mrs S Telford (Courtmaster)
July 21 London Cocker Society Open Miss A Brookes (Kyrenia)
July 22 N Midlands & E Counties Cocker Club Open Mrs A Sutton (Shirepark)
July 28 Leeds CH Mrs Y W Billows
August 4 Paignton CH Mr K A W Young
August 5 National Gundog CH D: Mrs T Lewis (Penmartan)
B: Miss A Nugent (Nulea)
August 11 Bournemouth CH
Mrs P Bentley (Canigou)
August 12 Cocker Club of Scotland Open Mrs S Rihoy (Sunnerset)
August 19 Welsh Kennel Club CH Mr D J Bell
August 25 Scottish Kennel Club CH Mrs R Adams (Whinburn)
September 1 East of Scotland Cocker Club Open Mrs J Kengyelics (Hebdene)
September 2 City of Birmingham CH Mrs J Gill-Davies (Rosecourt)
September 9 Richmond CH Mr J Thirwell (Ferndel)
September 16 Darlington CH Mrs T Beswick (Cachel)
September 21 Driffield CH Mrs C Welch (Carhowel)
September 23 Cocker Club of Lancashire Open Mrs W Grist (Kasordon)
September 29
Belfast CH  
September 30 Ulster Cocker Club
East Anglian Cocker Society
CH
Open
Mr R E Needham (Merryhaze)
Ms B Bodle (Kitarn)
October 6 Yorkshire Cocker Club CH D: Mr A Plaza Reyes (Los Ombues)
B: Mrs J Gilmour (Chavez)
October 7 South Wales KA CH Miss S Swigciski
October 13 Home Counties Cocker Club Open Mr D Worgan (Luthame) 
Special Awards: Mrs W Worgan (Luthame)
October 14 West of England Cocker Club Open Mrs C Flynn (Zareepiott)
Special Awards: Mrs C Pearce-Boyd
October 21 North Wales Cocker Club CH D: Mrs C Pearce (Miska)
B: Mrs L Nobes-Strong (Ladlor)
October 25 Midland Counties CH Mr F Kane (Hirontower)
October 27 Solid Colours Cocker Association Open Barney Edgington (Uxendel)
Special Awards: Mrs M Davies (Annaside)
October 31 Gundog Society of Wales CH Mr G R Haran
November 3 Rotherham & District Cocker Club Open Mrs D Driver (Beckaby)
November 10 Gundog Breeds of Scotland
S Wales & Mon Cocker Club
CH (no CCs)
Open
 
Mrs A Daniels (Starbourne)
November 17 Midland Cocker Club Open Mr A Pretty (Joaldy)
November 18 Parti-Coloured Cocker Club Open Graham Tain (Taimere)
Special Awards Judge: Sue Hillier (Coedcernyw)
November 24 Devon & Cornwall Cocker Club CH D: Mrs S Gregory (Glasfryn)
B: Mr D Craig (Alisma)
November 25 N Midlands & E Counties Cocker Club Open Mrs J Eyeington ( Meadowdale)
December 1 London Cocker Society CH D: Mrs J Fairbairn (Carmelfair)
B: Mrs S Bunting (Mossdew)
December 16 LKA CH Mr M Wildman

 

 

 

Valid XHTML1.0

© The Cocker Spaniel Club 2003-2018.
All Rights Reserved. No images or content from this website may be reproduced without express permission.  

Privacy Policy