The Cocker Spaniel Club

 

General Championship & Breed Club Show Calendar 2019

On this page, you will find details of General & Group Championship Show dates as well as Breed Club Open & Championship Show dates. Judges & dates are given where known (this is NOT the finished page as dates frequently alter/judges added at a later date etc). If there are any errors or omissions, please let us know by emailing us

 

Date Society/Club Type of Show Judge
January 4 Boston & DCS CH (no CCs) Mr A Scourfield (Danton)
January 6 The Cocker Spaniel Club Match Puppy/Veteran Challenge. Judge TBA on the day
January 19 Manchester
CH Dr Ronald James
January 27 West of England Cocker Club Open Meg Allard (Dralla)
Special Awards: Gill Thomas (Whisperwood)
February 2 North Wales Cocker Club Open Mrs P Meaker (Meakwood)
February 3 Coventry Cocker Club Open Mr A Hoskins (Hanley)
February 9 Parti-Coloured Cocker Club CH D: Mrs K Bennett (Royoni, Australia) 
B: Mrs B Ward (Wensum)
February 16 Home Counties Cocker Open Mrs E Hallgarth ( Chapelmanor)
Special Awards : Mrs Cornelia Norie- Miller (Popocatepetl)
February 17 Cocker Club of Lancashire
London Cocker Society
Open
Open
Bryan McCabe-Bell (Grandtully)
Mrs B Harris (Chalkhill)
February 23 Solid Colour Cocker Assoc CH D: Mrs S Gladman (Chativore)
B: Mrs S Shinkfield (Notrella)
March 2 Ulster Cocker Club Open  
March 3 Hants & Sussex Cocker Open Louise Clarke (Harbethol)
March 7 Crufts CH D: Mrs S Leeding (Floroyal)
B: Mr M Parkinson (Dillonpark)
March 16 East of Scotland Cocker Club Open Cheryl Blackley (Wightroche)
March 17 North of England Cocker Association Open Miss J Pretty (Joaldy)
March 30 S Wales & Mon Cocker Club CH D: Mr A Jones (Shenmore)
B: Mr A Curry (Lodore)
March 31 Yorkshire Cocker Club Open  
April 6 Midland Cocker Club Open Mrs M Hatton (Royaldean)
April 14 Cocker Club of Scotland CH D: Mrs S Shrinkfield (Notrella)
B: Mrs J Beever (Dandyjan)
April 21 East Anglian Cocker Society CH D: Mr D Telford (Courtmaster)
B: Mrs E Felszeghy (Drycastle)
April 26 WELKS CH Mrs H Macdonald (Moonwood)
May 4 Rotherham & District Cocker Club
Devon & Cornwall Cocker Club
Open
Open
Jane Smith (Luanshya)
Mrs J Pop (Bocablu) Special Awards: Miss R Seaman (Oakrosa)
May 5 Cheshire Cocker Club CH D: Mrs E Milburn (Brynceri)
B: Mrs J E Mitchell (Glowhill)
May 12 Birmingham National CH Miss S Pinkerton (Bareve)
May 17 SKC CH Mr K Wilberg
May 24 Bath CH Mr K Grice (Kyna)
May 26 Coventry Cocker Club Open Mrs Christine Pollok (Thurness)
June 2 Southern Counties CH Mrs S Platt (Charbonnel)
June 9 Three Counties CH Mrs C Coode
June 15 Border Union CH Mr P Carpenter (Ruphill)
June 22 Blackpool CH Mr G Lawlor (Roqfolly)
June 29 Windsor CH Mrs T Dennis (Tarrendayle)
July 7 East of England CH Mrs L Robinson (Jozelah)
July 14 The Cocker Spaniel Club CH D: Miss P Whitehead
B: Mr D Shapland
July 20 London Cocker Society Open Ms A. Cory (Ottigi)
July 21 N Midlands & E Counties Cocker Club Open Mrs Jill Kengyelics (Hebdene)
July 28 Leeds CH Mrs J M Miller (Feorlig)
August 3 Paignton CH Mrs D Grice (Kyna)
August 4 National Gundog CH D: Miss S Whiting (Annilann)
B: Miss C Morris (Riondel)
August 10 Cocker Club of Lancashire CH D: Mrs S Young (Canyonn)
B: Mrs K Keely
August 11 Bournemouth
Cocker Club of Scotland
CH
Open
Mrs S Williams (Wilmerella)
Mrs D Driver (Beckaby)
August 18 Welsh Kennel Club CH Mrs T Buck (Clavaire)
August 25 Scottish Kennel Club CH Mrs J Fajardo (San Matayo)
Sept 1 City of Birmingham CH Mrs M Sweeney (Marionswood)
September 8 Richmond CH Mr L Forfar (Glasedin)
September 7 East of Scotland Cocker Club Open Louise Harrison (Lourisma)
September 13 Darlington CH Mr T R Bunting (Mossdew)
September 19 Driffield CH Miss L Reader (Kaniboo)
September 22 East Anglian Cocker Society Open Mrs C Cook (Springstein)
September 28
Belfast
South Wales & Mon Cocker Club
CH
Open

Mrs D Driver (Beckaby)
September 29 Ulster Cocker Club
CH
Mr M Collins (Candyke)
October 5 Yorkshire Cocker Club Open  
October 11 South Wales KA CH Mr L Hunt (Setthornes)
October 12 Home Counties Cocker Club Open Mrs Kathy Kerr (Windgrove)
Special Awards : Mrs Heather Manzie (Kelbonny)
October 13 West of England Cocker Club CH D: Mr K Costello (Judika)
B: Mrs G Pearce-Gudger (Pearkim)
October 16 Gundog of Wales CH  
October 19 North Wales Cocker Club
Hants & Sussex Cocker Club
Open
Open
Louise Clarke (Harbethol)
Bryan McCabe-Bell (Grandtully)
October 20 Cocker Club of Scotland Open TBC
October 25 Midland Counties CH  
October 26 Solid Colours Cocker Association Open Mrs S Pilkington (Brimbeck)
Special Awards: Mr M Dott (Manchela)
November 2 Rotherham & District Cocker Club CH D: Mrs G Pearce-Gudger (Pearkim)
B: Mrs C Pearce (Miska)
November 9 Gundog Breeds of Scotland
CH
 Mr C Saevitch
November 10 Parti-Coloured Cocker Club
North of England Cocker Club
Open
Open
Mrs W Grist (Kasordon)
Mrs A Sutton (Shirepark)
November 17 Midland Cocker Club Open Mrs S Hutson (Stobytill)
November 23 Devon & Cornwall Cocker Club Open Mr Ian Hillier (Coedcernyw)
Special Awards Classes: Mrs Debbie Baylis (Wilanorah)
November 24 N Midlands & E Counties Cocker Club Open Miss Victoria Ellis (Shannara)
November 30 Coventry Cocker Club CH D: Mrs C Share-Jones (Sharemead)
B: Mr G Parker (Weyhill)
December 7 London Cocker Society CH D: Mrs L Palmer (Robraine)
B: Mrs A Holmes (Kenan)
December 14 LKA CH Mrs J Richards

 

 

 

Valid XHTML1.0

© The Cocker Spaniel Club 2003-2019.
All Rights Reserved. No images or content from this website may be reproduced without express permission.  

Privacy Policy