The Cocker Spaniel Club

 

General Championship & Breed Club Show Calendar 2020

On this page, you will find details of General & Group Championship Show dates as well as Breed Club Open & Championship Show dates. Judges & dates are given where known (this is NOT the finished page as dates frequently alter after publication/judges added at a later date etc). If there are any errors or omissions, please let us know by emailing us

 

Date Society/Club Type of Show Judge
January 5 The Cocker Spaniel Club Match Puppy/Veteran Challenge. Judge TBA on the day
January 10 Boston & DCS CH (no CCs) Mrs H Moorat (Langleybury)
January 19 Manchester
CH Mr T Mather
January 25 Hants & Sussex Cocker Club CH D: Mrs L Reed (Delindere)
B: Ms E Thomas (Claramand)
January 26 West of England Cocker Club Open Mrs S Rihoy (Sunnerset)
Special Awards: Ceylan Yilmaz (Anlasana)
February 1 Coventry Cocker Club Open Miss P Carey (Of Ware & Falconers)
Special Awards: Miss J Tracz (Acregate)
February 2 North Wales Cocker Club Open Mr T Borman (Sonic)
February 8 Parti-Coloured Cocker Club Open Miss J Pretty (Joaldy)
February 9 Home Counties Cocker Club CH D: Mrs S Adams (Tillarn)
B: Mrs S Cox (Suvern)
February 16 London Cocker Society
Open
Mrs L Harrison (Lourisma)
Special Awards: Mrs J Whitworth
February 16 Cocker Club of Lancashire Open Mrs C Sharp
February 29 N Midlands & E Counties Cocker Club CH D: Mr D Todd (Chataway)
B: Mr R Webb (Speechouse)
March 6 Crufts CH D: Mr I Scott (Middlegill)
B: Mr M Boswell (Marquell)
March 14 East of Scotland Cocker Club Open Anne Sutton (Shirepark)
March 15 North of England Cocker Association CH D: Miss D Young (Canyonn)
B: Mr B Foster
March 28 S Wales & Mon Cocker Club CH D: Miss S M Ellison (Withiflor)
B: Miss S Amos-Jones (Cassom)
March 29 Yorkshire Cocker Club Open Mrs S Shields (Wilholme)
April 4 Midland Cocker Club CH D: Mr A Crossley (Atherbron)
B: Mrs F Bard (Franaille)
April 12 Cocker Club of Scotland CH D: Mrs L Strong (Ladlor)
B: Mr A Moss (Ewtor)
April 25 WELKS CH Mr R C Wyatt (Kendalwood)
April 26 Cheshire Cocker Club Open Mrs L Challands (Annilann)
May 2 Rotherham & Dist Cocker Club Open Mario Sonia Marques (Haradwater)
May 2 Devon & Cornwall Cocker Club Open Mrs Carol Steeples (Casrod)
Special Awards: Cornelia Norrie-Miller (Popocatepetl)
May 3 Solid Colours Cocker Assoc Open Jane Eyeington (Meadowdale)
Sp Awards: Joanna Kew (Wylyeview)
May 7 Birmingham National CH Mr M J Howes (Medogold)
May 16 SKC CH Mr P Pavey (Joneva)
May 17 East Anglian Cocker Soc Open Jane Smith (Luanshya)
Special Awards: TBC
May 23 Coventry Cocker Club Open Judge TBA
May 25 Bath CH Mrs S Bunting (Mossdew)
May 31 Southern Counties CH Mr I J Sparham
June 7 Three Counties CH Mrs T Beswick (Cachel)
June 21 Border Union CH Mrs M Forfar (Glasedin)
June 27 Blackpool CH  
July 3 Windsor CH Mr A Scourfield (Danton)
July 10 East of England CH Mrs F M Glendinning (Plaiglen)
July 12 The Cocker Spaniel Club CH D: Mrs B Ward (Wensum)
B: Mrs L Parker (Weyhill)
July 19 London Cocker Society Open Mrs B Bodle (Kitarn)
Special Awards: Mrs L McCourt
July 19 N Mids & E Counties Cocker Club Open Paula Whitham (Arrifana)
Special Awards: Sarah Amatt
July 24 Leeds CH Mr C Woodward (Wadeson)
August 1 Paignton CH  
August 2 National Gundog CH D: Mrs I Glen
B:
August 10 Bournemouth
CH

Miss J Darby (Classicway)
August 23 Welsh Kennel Club CH  
August 29 Scottish Kennel Club CH  
September 5 East of Scotland Cocker Club Open Wendy Grist (Kasordon)
September 6 City of Birmingham CH Mrs P Lester (Quettadene)
September 11 Richmond CH  
September 13 Cocker Club of Lancashire Open Mrs P Meaker (Meakwood)
September 18 Darlington CH Miss A Hughes (Glantraeth)
September 26
Belfast
Ulster Cocker Club
CH
CH


Mrs D Clubb
September 27 East Anglian Cocker Society Open Mrs L Wilding (Jayzander)
October 2 Driffield CH Mrs R Adams (Whinburn)
October 3 Yorkshire Cocker Club CH D: Mrs J L Hooper (Spendles)
B: Mr K Costello (Judika)
October 7 Gundog of Wales CH  
October 10 South Wales KA CH Mrs V Flowers (Totenkopf)
October 11 West of England Cocker Club Open Ms Aggie Cory (Ottigi)
Special Awards: Jackie Ray
October 17 Cheshire Cocker Club Open Mrs V Taylor (Triveka)
October 24 Midland Counties CH Mrs A Hackett (Lindridge)
October 25 North Wales Cocker Club CH D: Mrs Glynis Goodwin (Sarabar)
B: Mr M Masters (Manchela)
October 31 Solid Colours Cocker Assoc Open Tracey Sherlock (Crimicar)
Sp. Awards: Ria Dennis (Oakrosa)
November 7 Rotherham & Dist Cocker Club Open Judith Carruthers (Stanegate)
November 14 Gundog Breeds of Scotland
CH
 Mr D Ericsson
November 15 Midland Cocker Club Open Miss Nicola Craig (Nicibec)
November 21 Devon & Cornwall Cocker Club CH D: Miss A Kettle (Lujesa)
B: Mr M Wildman
November 22 N Mids & E Counties Cocker Club Open Samantha Hutson (Stobytill)
December 5 London Cocker Society CH D: Mrs S Ewan (Craigdean)
B: Mr P Darby (Dargess)
December 13 LKA CH  

 

 

 

Valid XHTML1.0

© The Cocker Spaniel Club 2003-2020.
All Rights Reserved. No images or content from this website may be reproduced without express permission.  

Privacy Policy