The Cocker Spaniel Club

 

General Championship & Breed Club Show Calendar 2021

On this page, you will find details of General & Group Championship Show dates as well as Breed Club Open & Championship Show dates. Judges & dates are given where known but are subject to change. If there are any errors or omissions, please let us know by emailing us

NB: All 2021 shows and dates are subject to change based on government guidance related to Covid 19

Date Society/Club Type of Show Judge
January 8 Boston & DCS CANCELLED CH (no CCs) Mrs J Hornby ( Jacmist)
January 14 Manchester CANCELLED
CH Mrs J R Pretty (Joaldy)
January 24 Coventry Cocker Club CANCELLED Open TBC
January 31 West of England Cocker Club POSTPONED CH D: Coral Morris (Riondel)
B: Carol Share-Jones (Sharemead)
February 20 London Cocker Society CANCELLED Open Jane Maxwell
February 21 Cocker Club of Lancashire Open Tori Ellis (Shannara)
February 27 Solid Colours Cocker Association CANCELLED (TO BE RE-ARRANGED) CH D: Michelle Hatton (Royaldean)
B: TBC
March 7 East of Scotland Cocker Club CANCELLED Open Becky Johnson (Downstream)
March 27 S Wales & Mon Cocker Club
CH D: Mr R Webb (Speechouse)
B: Mrs S Young (Canyonn)
April 3 Midland Cocker Club CH D:Alan Crossley (Atherbron & Kayalan)
B:Fran Bard (Franaille)
April 11 Cocker Club of Scotland CH D: TBC
B: TBC
April 11 Hants & Sussex Cocker Club Open TBC
April 18 East Anglian Cocker Society CH D: Mrs S E Lill (Rosbercon)
B: Mr P Young (Canyonn)
April 25 WELKS
CH Mr A M Jones (Shenmore)
May 1 Rotherham & Dist Cocker Club Open Mario Sonia Marques (Haradwater)
May 1 Devon & Cornwall Cocker Club CANCELLED
Open Mrs L Duncan (Bartonholm)
Special Awards: Miss C Yilmaz (Anlansana)
May 2 Cheshire Cocker Club CH D: Miss A Nugent (Nulea)
B: Mrs J E Fairbairn (Carmelfair)
May 7 Birmingham National CH Mrs K Keely
May 15 Coventry Cocker Club Open Judge: Melissa Apers (Wigglings)
Special Awards: Hilde Provost (Troubles In Paradise)
May 23 Scottish Kennel Club CH  
May 30 Bath CH Mr R J Morris
June 6 Southern Counties
London Cocker Club (in conjunction with S Counties Show, judging to take place after the Cocker judging at S Counties)
CH
Open
Miss J K Pop (Bocablue)
TBC
June 12 Parti-Coloured Cocker Club Open Mark Dott (Manchela)
June 13 Three Counties
CH Mrs J Gilmour (Chavez)
June 19 Border Union CH Mrs M Forfar (Glasedin)
June 26 Blackpool CH Mrs J Graham
July 1 Windsor CH Mrs E Milburn (Brynceri)
July 10 East of England CH  
July 17 Crufts CH D: Miss S Kettle (Lujesa)
B: Mr D Craig (Alisma)
July 24 Leeds CH  
July 24 N Mids & Eastern Counties Cocker Club Open Sarah Pilkington (Brimbeck)
Special Classes: Sarah Amatt (Martiso)
August 1 National Gundog CH D:
B: Mrs D E Bailey
August 7 Paignton
Devon & Cornwall Cocker Club
CH
CH

D:Miss A Kettle (Lujesa)
B:Mr M Wildman (Manlinson)
August 14 Bournemouth CH  
August 15 Cocker Club of Scotland Open Mrs J Maxwell
August 15 Hants & Sussex Cocker Club Open TBC
August 21 Welsh Kennel Club CH Mrs J A Ward
August 27 Driffield CH Mr J Daltrey (Bananadance)
August 28 Yorkshire Cocker Club CH D: Mrs J L Hooper (Spendles)
B: Mr K Costello (Judika)
August 30 The Cocker Spaniel Club
CH D: Mrs B Ward (Wensum)
B: Mrs L Parker (Weyhill)
September 4 East of Scotland Cocker Club Open Louise Clarke (Harbethol)
September 5 City of Birmingham CH Jane Simmonds (Shenmore)
September 11 Richmond CH  
September 18 Darlington CH Mr William Gray
September 25
Belfast
Ulster Cocker Club
CH
CH

Mrs T Anslow (Shansart)
September 25 South Wales & Mon Cocker Club Open TBC
September 26 Ulster Cocker Club (rescheduled 2020 show) CH Donna Clubb (Lynshow/Oroshaza)
October 3 Scottish Kennel Club CH Mr M Armstrong (Bitcon)
October 3 West of England Cocker Club Open Tori Ellis (Shannara)
Sp Awards: Jackie Ray
October 8 South Wales KA CH Mrs S Gladman (Chativore)
October 13 Gundog of Wales CH  
October 23 Cocker Club of Lancashire CH D: Sam Whiting (Annilann)
B: Marion Sweeney (Marionswood)
October 24 North Wales Cocker Club CH D: Glenys Goodwin (Sarabar)
B: Mike Masters (Manchela)
October 24 Cocker Club of Scotland Open Mr G Green
October 31 Midland Counties CH Mrs J Beever (Dandyjan)
October 30 Solid Colours Cocker Assoc Open Tracey Sherlock (Crimicar)
Sp. Awards: Ria Dennis (Oakrosa)
November 7 Rotherham & Dist Cocker Club CH D Mike Masters (Manchela)
B:Glenys Goodwin (Sarabar)
November 13 Gundog Breeds of Scotland
CH
Mrs B Robertson (Kastrian)
November 20 Devon & Cornwall Cocker Club Open Miss J Pretty (Joaldy)
Special Awards: Cornelia Norrie-Miller (Popocatepetl)
November 21 Midland Cocker Club Open TBC
November 27 Coventry Cocker Club CH D: Cheryl Blackley (Wightroche)
B: Les Chambers (Selnna)
November 28 Parti-Coloured Cocker Club CH D: Gary Steele (Zienne)
B: Dawn Young (Canyonn)
December 4 London Cocker Society CH D: Mrs C Wood (Marada)
B: Miss PA Whitehead (Ryallcourt)
December 5 N Mids & Eastern Counties Cocker Club Open Louise Harrison (Lourisma)
December 11 LKA CH  

 

 

 

Valid XHTML1.0

© The Cocker Spaniel Club 2003-2020.
All Rights Reserved. No images or content from this website may be reproduced without express permission.  

Privacy Policy