The Cocker Spaniel Club

 

CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS AUGUST 2021


August 30 2021

Judges
Dogs: Mrs B Ward (Wensum) Bitches: Mrs L Parker (Weyhill) Referee: Ms E Thomas (Claramand)

DCC & BIS: Sh Ch Veratey Vincenzo at Cassom JW
RDCC: Rayol The Editor
BPD & BPIS: Snowgate Onyer Bike To Scapfield
BMPD: Bartonholm Prince Of Tides at Candyke
BVD & BVIS:
Sh Ch Veratey Vincenzo at Cassom JW

BCC, BOS & RBIS: Sh Ch Annilann Miss Zing JW
RBCC: Riondel Caribbean Blu
BPB & BMPB, BMPIS: Lararth Midnight Blue
BVB: Rayol Lady Penny

 

Total entry: 221

DOGS

Judge: Mrs B Ward (Wensum)

PARTICOLOUR

Class 1 Puppy Dog 7(1)
1 Penmartan Bright Knight
2 Esqueen A Star Is Born
3 Velrok Mr Blue Sky NAF
4 Wissant Very Special Agent
5 Quattrozampe It ll Be Reyt at Meggiemac

Class 2 Novice Dog 3
1 Stobytill After The Storm
2 Pepperbox Back In Time
3 Velrok Mr Blue Sky NAF

Class 3 Graduate Dog 3
1 Carmefair Corocenzo at Oxfordogs
2 Lindridge Mr Wise Guy
3 Craigdean Killiecrankie at Candyke JW

Class 4 Open Dog 5(2)
1 Chataway Hijacked
2 Reemif Midnight Blue for Chanmalo ShCM
3 PL/CRO/CIE CH Veni Vidi Vici Esqueen JCHPL

Class 5 Special Open Dog (other than blue roan)
No entries


BLACK/BLACK & TAN

Class 6 Puppy Dog 3
1 La Scales Berlin at Chazbaz NAF TAF
2 Candyman Vom Moorsbachtal
3 Kenwad Black Grouse TAF

Class 7 Novice Dog 2
1 Sharemead Hendricks
2 Lujesa Starry Knight Over Ludzska

Class 8 Graduate Dog 1
1 Molkara Faustus at Brimbeck

Class 9 Open Dog 4(1)
1 Rayol The Editor
2 Kastrian Affection JW
3 Kerrigold Game of Thrones


RED/GOLDEN/LIVER/LIVER & TAN

Class 10 Puppy Dog 1
1 Snowgate Onyer Bike To Scapafield

Class 11 Novice Dog
No entries

Class 12 Graduate Dog 2
1 Sandlauga Soul Man
2 Snowgate Gold Edition At Merryhaze

Class 13 Open Dog 6
1 Sh Ch Withiflor Rolling Stone JW
2 Zakova Sunburst
3 Belltrees Kandyman
4 Ir Sh Ch Snowgate Special Edition To Laveris
5 GER/LUX/BEL Ch Al Capone Vom MoorsBachtal


ANY COLOUR

Class 14 Veteran Dog7(1)
1 Sh Ch Veratey Vincenzo at Cassom JW
2 Cassom Sky Rocket at Candyke JW
3 Alisma Anton
4 Lujesa License To Thrill For Luthame ShCM
5 Wilmerella Keep On Dancing With Melandroy

Class 15 Minor Puppy Dog 8
1 Bartonholm Prince Of Tides At Candyke
2 Chataway Inspector Morse
3 Crimicar Indigo Magic
4 Annilann Mister Mai Tai
5 La Scales Berlin at Chazbaz NAF TAF

Class 16 Puppy Dog 8
1 Manchela Speechless At Cassoz
2 Gilcar Midnight Dream
3 Rayol Look Hus Takin
4 Chativore Fore Shore
5 Chativore Blenheim Blue

Class 17 Junior Dog 6(3)
1 Sharemead Hendricks
2 Craigdean Bolt From The Blue At LuanShya
3 Chativore Blenheim Blue

Class 18 Yearling Dog 5(1)
1 Lararth Hobson's Choice
2 Donatal Something Special
3 Harbethol Look Magical Echo

Class 19 Maiden Dog 5
1 Sharemead Hendricks
2 Rayol Caught You Looking in Zienne
3 Harbethol Look Magical Echo

Class 20 Tyro Dog 3
1 Uxendel Rather Dashing
2 Harbethol Look Magical Echo
3 Cassom Sun Dreaming Over Colmeir

Class 21 Special Beginners Dog 5
1 Cachel Beachbaby at Kaniboo
2 Annilann Mister Spangles At Beckaby JW
3 Sandlauga Soul Man

Class 22 Postgraduate Dog 11(2)
1 Sharemead The Conqueror
2 Craigdean Henrik Hanssen
3 Glowhill Spicks And Specks at San Matayo
4 Penmartan Windermere
5 Annilann Mister Blackjack at Shannakiel

Class 23 Minor Limit Dog 6
1 Annilann Mister Allsorts
2 Cooleela Operation Dynamo Wightroche
3 Amaroanne Apollo JW
4 Cachel King Of Hearts at Candyke JW
5 Wilmerella Perfect Storm

Class 24 Limit Dog 6
1 Pearkim Pokemon at Luanshya
2 Glowhill Hammer Time at Lapidary ShCM
3 Riondel Murphy's Law
4 Oakrosa Raffe
5 Lindridge Mr Wise Guy

Class 25 Open Dog 9
1 Riondel Candyman JW
2 Glowhill Hammer Time at Lapidary ShCM
3 Manchela Hugo Boss JW ShCM SHCEX
4 Amaroanne Theos JW
5 Topday Ringo Star

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

BITCHES

Judge: Mrs L Parker (Weyhill)

BLACK/BLACK & TAN

Class 26 Puppy Bitch 5
1st Quettadene Queen of Stars
2nd Pendledell Cosi Celeste
3rd Wightroche The Bee
Res Chataway Dress Tartan at Duclarus
VHC Senoia The Midnight Sky

Class 27 Novice Bitch 7(3)
1st Hebdene Haute Couture
2nd Annaside Reach For The Stars at Aodorthe
3rd Annasides Star Turn
Res Tiramisu Sunforest Soul at Soroden NAF

Class 28 Graduate 3
1st Miska Eva Cassidy
2nd Annaside Yet More Trouble For Atherbron
3rd Ludzska Luccia

Class 29 Open Bitch 5
1st Grandtully Gabrielle
2nd Quettadene Touch The Stars JW
3rd Kerriglow Honesty JW
4 Grandtully Eliza Dolittle


RED/GOLDEN/LIVER/LIVER & TAN

Class 30 Puppy Bitch 2
1st Zakova Mademoiselle
2nd Frieljoanipa Olea

Class 31 Novice Bitch
No Entries

Class 32 Graduate Bitch 3(1)
1st Withiflor Tiny Dancer
2nd Delindere's Surprise

Class 33 Open Bitch 1
1 Ir Sh Ch/Sh Ch Laveris Instyle


PARTICOLOUR

Class 34 Puppy Bitch 8(1)
1 Gilcar Blue Destiny
2 Zienne Zinnia
3 Claramand Blu Delight For Dromacre
4 Winnothdale Violette For Manlinson
5 Plaiglen Coffdrop

Class 35 Novice Bitch 7(1)
1 Crimicar Dream Lover
2 Cachel In The Moonlight at Regaltav
3 Riondel Aurora at Carinsoa
4 Craigdean Silver Tassie
5 Annaside Over The Moon For Aodorthe

Class 36 Graduate Bitch 5(1)
1 Tenderfield Ruby Tuesday At Sabaloo
2 Sandlauga Infernal
3 Meggiemac Mystery Mayhem
4 Brooksbeauty Matilda

Class 37 Open Bitch 5(1)
1 Sh Ch Annilann Miss Zing JW
2 Amaroanne Athena at Wilmerella Ir Jun Ch
3 Cassom Moonbeam JW
4 Shansart Mary Poppins PLJCH LTJCH

Class 38 Special Open Bitch (other than blue roan) 3(1)
1 Princehill Shining Star JW
2 Crowmere Oh Melissa

ANY COLOUR

Class 39 Veteran Bitch 8(2)
1 Rayol Lady Penny
2 Molkara Vuvuzela ShCM
3 Merryhaze That's Jazz
4 Annaside Moonbeam
5 Snowgate Parti Dancer at Sotecas

Class 40 Minor Puppy Bitch 13(1)
1 Lararth Midnight Blue
2 Pendledell Cosi Celeste
3 Wightroche The Bee
4 Jeaniduns Lupine
5 Glowhill Secret Magnolia

Class 41 Puppy Bitch 12(2)
1 Manchela Single Ladies
2 Rayol Gift Of The Gab
3 Quettadene Queen Of Stars
4 Zakova Mademoiselle
5 Chativore Violet Sky

Class 42 Junior Bitch 15(4)
1 Brackenjack Bits Of Allsorts at Beckaby
2 Anlasana Angel Eyes
3 Annaside Reach For The Stars at Aodorthe
4 Ravensgreen Abair Iongnadh
5 Peejaydees Pink Sapphire By Ferrersedge

Class 43 Yearling Bitch 9(1)
1 Rayol Ameliae Dargess
2 Manchela Love Heart
3 Anlasana Angel Eyes
4 Crimicar Just A Dream
5 Cachel In The Moonlight at Regaltav

Class 44 Maiden Bitch 8
1 Cassom Merrilegs
2 Stobytill She Bangs
3 Cassom Coloured Me Blue For Atherbron
4 Annaside Over The Moon for Aodorthe
5 Peejaydees Pink Sapphire By Ferrersedge

Class 45 Tyro Bitch 4(2)
1 Nickarlyn Voodoo Doll
2 Chavez Royal Image

Class 46 Special Beginners Bitch 5(2)
1 Anlasana Angel Eyes
2 Annilann Miss Magicstar at Beckaby
3 Annaside Reach For The Stars at Aodorthe

Class 47 Postgraduate Bitch 14(4)
1 Hebdene Harbour Nights
2 Canyonn Could It Be Magic
3 Withiflor Tiny Dancer
4 Rayol Look At Me
5 Craigdean Essie Di Lucca

Class 48 Minor Limit Bitch 4(1)
1 Chavez Royal Belief
2 Stobytill Hippy Hippy Shake JW
3 Wightroche Over The Rainbow

Class 49 Limit Bitch 8(2)
1 Wilmerella Stormbird
2 Withiflor Fine Romance
3 Anlasana Angel Eyes
4 Annaside's Starring Role
5 Charbonnel Clarette With Carhowel

Class 50 Open Bitch 4
1 Riondel Caribbean Blu
2 Shansart Mary Poppins PLJCH LTJCH
3 Amaroanne Aphrodite at Melandroy
4 Sandlauga Infernal

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ED SIMPSON MEMORIAL CLASSES

Judge: Melissa Van Guyse-Apers (Wigglings)

51. Special Progeny Class 5(3)
1 Sh Ch Veratey Vincenzo at Cassom JW
2 Crimicar Indigo Magic

52. Special Brace Class
1 Mrs D L & Mr G P Driver
2 Miss J Ray, Mrs L & Mr M Challands
3 Mr P & Mrs M Davies
4 Miss T A Sherlock
5 Mr B Anderson & Mr A Foster

Back to Show Results



 

 

Valid XHTML1.0

© The Cocker Spaniel Club 2003-2020.
All Rights Reserved. No images or content from this website may be reproduced without express permission.  

Privacy Policy