The Cocker Spaniel Club

 
CENTENARY CHAMPIONSHIP SHOW 2002


BIS Centenary Show 2002
L-R: Lynwater Dawn Flush (BPIS), Sh Ch Quettadene Copper Glow (DCC & BIS),
Caefardre Caprice At Shenmore JW (BCC & RBIS)


DCC & BIS Lester’s Sh Ch Quettadene Copper Glow

RDCC Telford’s Sh Ch Courtmaster Wardance
BPD Hooper’s Spendles Spinning Top
BMPD & BMPIS Thomas’ Glenbrows Never Say Never At Claramand

BCC & RBIS Jones & Simmonds Caefardre Caprice At Shenmore JW
RBCC Lester’s Sh Ch Quettadene Be Gracious
BPB & BPIS Maclean’s Lynwater Dawn Flush
BMPB Roberts & Smith’s Rayol Arae

Total Entry: 529 Cockers

Rosette


DOGS (Judge: Frank Kane)

AOC Puppy
1 Spendles Spinning Top BPD
2 Sirrah Silver Spirit
3 Ryallcourt Nice As Pie
4 Glasedin Galileo
5 Quintavia Show Stopper

AOC Novice
1 Basso Alber Profundo
2 Classicway Corelli
3 Danmiad Hurricane
4 Wilmerella Party Trick At Sirrah
5 Alisma Agassi

AOC Graduate
1 Danett Trade Winds JW
2 Candyke Tennessee Moon
3 Cardamine Orange Dream At Tykeline
4 Bitcon Romancer At Auchterbank
5 Glowhill Jackpot

AOC Open
1 Sh Ch Courtmaster Wardance RDCC
2 Sh Ch Shanaz Scunner
3 Sh Ch Classicway Conjuror
4 Rancecraig Pickpocket
5 Rushmi Moonduster

Black/B & T Puppy
1 Judika Swift
2 Jannors Tomb Raider

Black/B&T Novice
1 Bencleuchs Best Man For Pennybrook
2 Deracor Dumbledore
3 Sunzo Strumming Sydney
4 Craigdean Night Shadow

Black/B&T Graduate
1 Quettadene Resolution
2 Chavez Royal Purser
3 Kelbonny Quiet Man At Gillerlane
4 Jimmison Joseph JW
5 Charbonnel Warzone At Quintavia

Black/B&T Open
1 Sh Ch Charbonnel Warlord JW
2 Mor Ch Cornbow International
3 Deracor Deliverance
4 Cheminee Shot Silk

Red/Gold/Liver/L&T Puppy
1 Claramand Rewind to Glenbrows
2 Helenwood Template
3 Claramand Sure Is
4 Cardamine Jacobean

Red/Gold/Liver/L&T Novice
1 Cardamine Flagship At Richian
2 Charbonnel In The Red
3 Cormara Toccato

Red/Gold/Liver/L&T Graduate
1 Judika Prairie Gold
2 Claramand Look Who’s Talking JW
3 Cardamine Jupiter With Christiol
4 Cascadia C’est La Vie

Red/Gold/Liver/L&T Open
1 Sh Ch Quettadene Copper Glow DCC & BIS
2 Cardamine Hot Potato
3 Sheigra Special Vintage JW
4 Indumiso Shauney

Any Colour

Special Working
1 Pearkim Parable
2 Humbar Crackers With Pearkim

Veteran
1 Sh Ch Canigou Cambrai BVIS
2 Sh Ch Lujesa Happy Too
3 Sh Ch/Ir Sh Ch Mossdew Celtic Swing
4 Sh Ch/Ir Sh Wilholme Mystic Memory of Wilmerella
5 Chavez Ray of Gold

Minor Puppy
1 Glenbrows Never Say Never At Claramand BMPIS
2 Robraine Davendra
3 Waterwoood Forever Happy
4 Terriles Taittinger
5 Lawnswae Jackpot

Puppy
1 S Spinning Top
2 J Swift
3 C Rewind To G
4 Helenwood Technique
5 Alisma Alessi

Junior
1 Glowhill Scrumpy Jack
2 Lujesa Diavolo
3 Winterstale Status Quo
4 Bromfield Man Friday
5 Dandyjan Kid Creole

Maiden
1 C Corelli
2 Olibond Casey Jones
3 C In The Red
4 Partisheff Flaming Star
5 Rhuston Mr Bojangles with Strathturret

Tyro
1 B Alber Profundo
2 Cardamine Top Brass
3 K Quiet Man At Q
4 Shellcoast Saracen
5 Cardamine King Edward

Special Beginners
1 Rayol Acer
2 Q Resolution
3 Finkyme Reckless Eric At Freshet
4 Bitcon Columbo At Izlanza
5 Springstein Blue Star

Postgraduate
1 Bitcon Pickpocket
2 Penmartan Artful Antics
3 Riondel Rhythm N Blues
4 J Prairie Gold
5 Shanaz Look Over Haxalgate

Minor Limit
1 Rushmi Music Man
2 Canigou Hopesay
3 Helenwood Dressed To Kill
4 Snowgate Impressionist
5 Claramand The Man In Black JW

Limit
1 (Sh Ch)Manchela Blue Lagoon JW
2 Lochdene Pacifier of Kyrenia
3 S Look Over H
4 Squiretime Explorer
5 Ryallcourt Bollinger JW

Open
1 Sh Ch Canyonn Classic Gold
2 Midnight Train Vom Rauhen Holz
3 Lujesa Lagonda
4 Sh Ch Kendalwood Campaigner
5 (Sh Ch) Sheigra Starshine

BITCHES (Judge: Ferelith Somerfield)

Black/B&T Puppy
1 Waterwood Selene
2 Chataway Naomi Campbell
3 Quettadene Amelia At Dillonpark
4 Glentree Graceful
5 Jannors Miss Congeniality

Black/B&T Novice
1 Weyhill Gabrielle
2 Linsloc Maid Marion With Claramand
3 Welmont Polyanna
4 Quettadene Dance In The Dark
5 Shevroyd Carrie

Black/B&T Graduate
1 Charbonnel Lynette JW
2 Manchela Destiny JW
3 Chataway Ab Fab
4 Robraine Domenika
5 Lorebank Polywag

Black/B&T Open
1 Sh Ch Quettadene Be Gracious RBCC
2 Meakwood Private Dancer
3 Indumiso Loch Maree

Red/Gold/Liver/L&T Puppy
1 Claramand B Having at Merryhaze
2 Koolwaters Glenlossie
3 Lujesa Zafferano
4 Judika Charmed
5 Serenata Angel Eyes

Red/Gold/Liver/L&T Novice
1 Manchela Maid To Measure
2 Classicway Charlotte Russe
3 Welmont My Dream
4 Geristavor Golden Radiance
5 Broanglen Unsurpassable

Red/Gold/Liver/L&T Graduate
1 Claramand Miss Fancy Pants
2 Charbonnel Wild Child At Quintavia
3 Cardamine Limited Edition of Kaniboo
4 Astrabrook Ray of Sunshine over Cutel
5 Marmolee Firebrand

Red/Gold/Liver/L&T Open
1 Sheigra Swinging Sixties
2 Withiflor Fluff
3 Sh Ch Helenwood Santas Baybee

AOC Puppy
1 Lynwater Dawn Flush BPB & BPIS
2 Ryallcourt Grace N Favour
3 Sirrah Silver Sixpence
4 Kyna Lucy Locket
5 Dargess The Wumizusume

AOC Novice
1 Olibond Maggie May
2 Windgrove Moon Maiden
3 Spell Binder Among Ottigi
4 Charbonnel Love N Hugs
5 Lathockar Lady Blue At Carlundie

AOC Graduate
1 Caefardre Caprice At Shenmore JW BCC & RBIS
2 Bitcon Miss Chief
3 Annilan Miss Tickle
4 Daltonare Dayna
5 Delindere She-Iza-Blue

AOC Open
1 Wimerella Wayward JW
2 Sh Ch Cassom Lois Lane
3 Okell Our Blue Belle
4 Sh Ch Wiljana Moonlight
5 (Sh Ch) Salabah She Demands

Any Colour

Special Working
1 O Our Blue Belle
2 Ashenberry Allsocks
3 Bowbrook Corndolly
4 Bowbrook Golden Sparkler

Veteran
1 Sh Ch Lennoxgrove Rag Doll
2 Sh Ch Charbonnel Amorette
3 Sh Ch Cassom April Sky
4 Cascadia Caution To The Wind JW
5 Sheigra Sweet Simplicity

Minor Puppy
1 Rayol Arae  BMPB
2 Robraine Rahanna
3 Danmiad Kings Legacy
4 Ouaine Forget Me Not
5 Sunzo Sousa

Puppy
1 W Selene
2 Jardinisle Sincerity
3 Lynwater Summer Lily
4 Q Amelia At D
5 Lochranza None Sweeter

Junior
1 C Wild Child At Q
2 Asquannes Gueva of Daraydala
3 Cavalingo Wizadora
4 Moonwood Lots To Love
5 Craigdean Torag

Maiden
1 D The Wumizusume
2 Carmelfair Penny Drops
3 Sheigra Solar Symphony
4 Thistle Do For Ryallcourt
5 S Carrie

Tyro
1 Claramand Do Lally At Molkara
2 Helenwood Irresistabelle
3 Richian Simianna
4 D She-iza-blue
5 A Allsocks

Special Beginners
1 C Wild Child At Q
2 A Miss Tickle
3 Freshet Polly Flinders
4 Asquannes Giselle with Ellgars
5 A Gueva of D

Postgraduate
1 Othamcourt Sunkist At Cascadia JW
2 Symbiosis Star Performer
3 Lujesa Chaka Khan
4 Lynwater Blue Cherub
5 Floroyal Petrushka

Minor Limit
1 Lynwater Chrystal Lady
2 Atherbron I’m also Trouble JW
3 Carhowel Cliché
4 Falconers Charming of Ware
5 Tocwey Lavender Blue

Limit
1 Bromfield Golden Expression
2 Shanaz Shoogle
3 Chataway Over The Rainbow
4 S Star Performer
5 Ouaine Bryony

Open
1 S Star Performer
2 Jennobar Heart Of The Ocean At Glenlismore
3 Asquannes Glacier At Lyntonridge
4 I L Maree

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Special Classes judged by Mr D L Page

Stud Dog
1 Sh Ch Asquannes Gonzales
2 Sh Ch Ryallcourt Pie In The Sky
3 Sh Ch Canyonn Classic Gold
4 (Sh Ch) Sheigra Starshine

Brood Bitch
1 Sheigra Sunrise
2 Sh Ch Lennoxgrove Rag Doll
3 Sh Ch Waterwood Forever Amber
4 Orchidsblue Morning Sunlight

Progeny
1. Sh Ch Charbonnel Warlord JW
2. Sheigra Starshine JW (Sh Ch)
3. Sh.Ch Kendalwood Caimpaigner

Brace
1. Mrs I. & Mr G. Howell
2. Mr & Mrs D. Shapland
3. Mr K.R. & Mrs J.D Miller
4. Mrs L. Penny
5. Mrs L. Palmer

Show Results

Back To Top
 

 

Valid XHTML1.0
© The Cocker Spaniel Club 2003-2017.
All Rights Reserved. No images or content from this website may be reproduced without express permission.