The Cocker Spaniel Club

 
CHAMPIONSHIP SHOW 2007

Best In Show 2007

DCC & RBIS : Lester's Sh Ch/Am/Can Ch Quettadene Copper Glow
RDCC : Whitehead's Ryallcourt Causing Chaos
BPD : McLaren's Bencleuch Billionaire
BMPD & BMPIS: Mace's Totenkopf Armani

BCC & BIS : Parkinson & Dillon's Sh Ch Dillonpark Ambrogina JW
RBCC : Webster's Sh Ch Asquanne's Gizane JW
BPB & BPIS: Webster's Asquanne Ginelle
BMPB: Forfar's Glasedin Golden Delicious

BVIS: Platt's Sh Ch Charbonnel Warlord JW

Total Entry: 431 dogs

DOGS (Judge:Mrs J Lloyd-Carey)

AOC Puppy
1 Bencleuch Billionaire
2 Jacomus Class Act
3 Wilmerella Indiana Jones
4 Shanaz Brummer
5 Grovern Infidel TAF

AOC Novice
1 W Indiana Jones
2 Marmolee Duval Le Roy
3 Wilmerella Werehere At Amaroanne
4 Ottigi Salsiccia
5 Quintavia Star Stopper

AOC Graduate
1 Weirdene Wildcard
2 Blueacre Startime
3 Shenmore Sunny Jim
4 Jacmist Parker
5 Sweetways Silver Knight

AOC Open
1 Ryallcourt Causing Chaos
2 Umaga Du Plateau De Chambles
3 Wilmerella Kings Legacy JW
4 Lindridge Star Quest
5 Classicway Chinwag At Rosbercon JW

Special Open Particolour (Other than Blue Roan)
1 Marquell Moving Glance At Pearkim
2 W Wildcard
3 Dralla The Orange Maverick At Pearkim
4 Worlewood Aint No Sunshine
5 Annilann Mister Ron JW

Black/B & T Puppy
1 Glentree Zanette
2 Canyonn Classic Welcome
3 Fendrove Rock It Man
4 Weirdene Winning Sweep
5 Claramand Xtreme

Black/B&T Novice
1 Kyrenia Trademark
2 Zakova Tan Trix
3 Selnna Solitary Man
4 Wensum Breezer
5 W Winning Sweep

Black/B&T Graduate
1 Chavez Royal Liason
2 Mayay Odds-On-Each-Way
3 Claramand Phantom
4 Briconess Vendetta
5 Zakova Mr T

Black/B&T Open
1 Sunzo Soft Shoe Shuffle
2 Lochdene Pinpoint To Kyrenia JW
3 Sh Ch Molkara Maserati JW

Red/Gold/Liver/L&T Puppy
1 Fonesse Fry's Cream
2 Helenwood Technician

Red/Gold/Liver/L&T Novice
1 Molkara Tamarillo

Red/Gold/Liver/L&T Graduate
1 Forestpine Class Act At Canyonn
2 Centre Point To Debcot
3 Macbrenwar Paddington Peru

Red/Gold/Liver/L&T Open
1 Int Sh Ch Charbonnel Desert Gold
2 Sh Ch Lochranza For Your Eyes Only
3 Victoria's Yeti Made In Austria
4 Ir Sh Ch Hilfiger Hot Chocolate of Kerrijoy
5 Claramand Never Look Back

Any Colour

Special Working
1 Sw Ch Manacas High On The Hog

Veteran
1 Sh Ch Charbonnel Warlord
2 Sh Ch Classicway Conjuror JW
3 Tillarn Athos
4 Bannachra Braumeister
5 Cardamine Hot Potato

Minor Puppy
1 Totenkopf Armani
2 Lindridge Flying Colours NAF
3 Grovern Infidel TAF
4 Beauazzuri Depardieu
5 Casrod Running Bear

Puppy
1 Speechouse Vendetta
2 Jacomus Class Act
3 Courtmaster White Wizard
4 Sw Ch Manacas High On The Hog
5 Topday Mystic Man

Junior
1 Chavez Royal Liason
2 Sharemead Squadron Leader
3 Blueacre Startime
4 Mayay Against-All-Odds
5 Kyna G I Joe

Yearling
1 Merryhaze Blue Moon Over Helenwood
2 Shanaz Stramash
3 Judena St Louis Blues
4 Lujesa Happy Soul At Pontisbright
5 Glenlismore Blue Wonder

Maiden
1 Wensum Breezer
2 W Winning Sweep
3 M Duval Le Roy
4 Philford Thomas The Tank
5 Oakwater Falcon

Tyro
1 W Wildcard
2 Spendles Moonwalker
3 W Breezer
4 M Against-All-Odds
5 Kelbonny Go Dutch

Special Beginners
1 Olibond Peter Pan
2 Lapidary Revolution JW ShCM
3 Harbethol Look What U Missed JW ShCM
4 Claramand On Fire At Fendrove JW
5 B Startime

Postgraduate
1 Baysway Davy Boy (IMP)
2 Withiflor White Friar
3 Abilou Starlight Of Lunetta
4 Richian Shanghi At Topday
5 S Silver Knight

Minor Limit
1 Wensum Blues And Twos JW
2 Lujesa Ecstacy JW
3 Claramand Morse Code To Arrifana JW

Limit
1 Manchela Party Trick JW ShCM
2 Helenwood Innovation ShCM
3 Terriles Tonuelo JW
4 Lorebank Aurelius JW
5 Fonesse Fynn

Open
1 Sh Ch/Am/Can Ch Quettadene Copper Glow
2 Sh Ch Claramand X Factor JW ShCM
3 Sh Ch Lindridge Ticket To Ride JW
4 Lindridge Moon Catcher
5 F Fynn

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

BITCHES (Judge:Mrs S Bunting)

Black/B&T Puppy
1 Quettadene Seeing Stars
2 Wensum Billie Holliday
3 Debcot Blitzen
4 Glentree Armani
5 Asquanne Gabana At Culnor

Black/B&T Novice
1 Withiflor Shining
2 Lujesa Daniella At Weyhill
3 Lochranza All That Jazz
4 Lujesa Speciosa
5 Kyrenia Myosotis Misty

Black/B&T Graduate
1 Lochranza Strathisla
2 Selnna Double Diamond
3 Glentree Gabbana At Jalankiu

Black/B&T Open
1 Lochranza Posh Socks At Jayzander JW

Red/Gold/Liver/L&T Puppy
1 Canyonn Classic Touch
2 Lochranza Specially Made For Trentshome
3 Claramand Moulin Rouge
4 Jalankiu Dutch Gold

Red/Gold/Liver/L&T Novice
1 Plaiglen Redberry
2 Swanmarch Barley Sugar

Red/Gold/Liver/L&T Graduate
1 Fendrove Annie Oakley At Mizien

Red/Gold/Liver/L&T Open
1 Helenwood Wiggle Dance
2 Lux Sh Ch Weeping Willows Vanille
3 Ir Sh Ch Hilfiger Witchy Woman
4 Whirlaw Lady Elizabeth
5 S Barley Sugar

AOC Puppy
1 Charbonnel Do's N Don'ts
2 Ryallcourt I-Ce Pie
3 Jardinisle Class Act
4 Tipperlin Perfect Peach
5 Glowhill Oh Susanna

AOC Novice
1 Craigdean Izakokr
2 Winterstale Lorna Doone
3 T Perfect Peach
4 Marmolee Montebelloe
5 Broachdale Artemis Blue

AOC Graduate
1 Classicway Cosalta Country Cousin
2 Lindridge Tiger Lillie At Meldyke
3 Shenmore Suddenly Sunshine
4 Annilann Miss Isle JW
5 Nulea Forget Me Not

AOC Open
1 Sh Ch/Ir Sh Ch Shanaz Peever
2 Sh Ch Cassom Athene JW
3 Tennesy Waltz Du Plateau De Chambles
4 Sh Ch Tudormist The Paradisaea Dargess
5 Jacomus Posh Frock

Special Open Particolour (Other than Blue Roan)
1 L Tiger Lillie At M
2 Beckisbrook Cupid's Blue By Broachdale
3 Rosecourt Rare Delight
4 Maoroke Minnie Minx

Any Colour

Special Working
1 Ashenberry All Socks At Suvern

Veteran
1 Sh Ch Wilmerella Wayward JW
2 Floroyal Petrushka
3 Kyrenia Golden Times
4 Maoroke Milky Way
5 Craigleith Modern Millie At Princehill

Minor Puppy
1 Glasedin Golden Delicious
2 Castanea O'So Blue
3 Claramand Black Ice
4 Grovern Inkling TAF
5 Annashonn Miss October

Puppy
1 Asquanne Ginelle
2 Q Seeing Stars
3 Speechouse Smart Move
4 Kyna Molly Malone
5 Claramand Black Pearl With Jozelah

Junior
1 Lujesa Touch The Sky
2 Kyna Looby Lou
3 Kendalwood Colour Me Happy
4 W Shining
5 Wilmerella Wavedancer

Yearling
1 Sh Ch Dillonpark Ambrogina JW
2 Broachdale Aphrodite Blue
3 Rhuston Christmas Rose For Budminteal
4 Forestpine Dawn Chorus
5 Olibond Carolina Moon

Maiden
1 J Class Act
2 Alisma Amelie
3 L Daniella At Wl
4 M Montebelloe
5 R Rare Delight

Tyro
1 Fonesse Forever Young At Canyonn
2 Meakwood Charisma
3 Zakova Spirit Dancer At Penbuff
4 Weirdene Whistling Melody
5 Dandyjan Hermione

Special Beginners
1 Fendrove Joy Rider
2 Glentree Fleur De Le
3 Glasedin Gemstone
4 Charbonnel Promises Of Keladity
5 F Annie Oakley At M

Postgraduate
1 Lujesa Dolce Piselli JW
2 Castanea Sweet Surrender To Terriles
3 L Tiger Lillie At M
4 Judika Windchime
5 Glowhill Catherine Wheel

Minor Limit
1 Jardinisle Etiquette
2 Wilmerella Will O The Wisp Of Classicway JW
3 L Tiger Lillie At M
4 Helenwood Blue Willow
5 Break The Spell At Tialys

Limit
1 Fonesse Fiona JW
2 Bartonholm Ae Fond Kiss
3 Spendles Long Time Comin
4 Kendalwood Concept
5 Tudormist Silhouette At Whisperwood

Open
1 Sh Ch Asquanne's Gizane JW
2 Weeping Willows V'Amourette
3 Broachdale Athena Blue JW
4 Forestpine Bright New Star
5 Glenlismore Star Of Destiny

See More Photos From The Show HERE

 

Show Results

Back To Top
 

 

Valid XHTML1.0
© The Cocker Spaniel Club 2003-2017.
All Rights Reserved. No images or content from this website may be reproduced without express permission.