The Cocker Spaniel Club

 

CHAMPIONSHIP SHOW 2010

BIS line up 2010

Dog CC, RDCC, BPD 2010
L-R Shanaz Sporran, Canigou Rocket Science, Lindridge Turning Point

BCC, RBCC, BPB 2010
L-R Sh Ch Lujesa Touch The Sky, Helenwood Crystal Maze, Quettadene Rose Gold

( All photos by Jimmy Wyatt)

DCC & RBIS: Reid's Shanaz Sporran
RDCC: Bentley's Canigou Rocket Science
BPD & BPIS: Hackett's Lindridge Turning Point
BMPD: Bentley's Canigou Happy Ending
BVD & BVIS:
Harman's Sh Ch Asquannes Granite To Ellgars JW

BCC & BIS: Kettles' Sh Ch Lujesa Touch The Sky JW
RBCC: Marris-Bray's Helenwood Crystal Maze
BPB: Lester's Quettadene Rose Gold
BMPB: Boswell's Marquell Miss Muffet
BVB :
Marris-Bray's Sh Ch Helenwood Irresistabelle

Total Entry: 364 dogs

DOGS (Judge: Mr R Webb)

AOC Puppy
1 Lindridge Turning Point  BPD & BPIS
2 Kyna By Request
3 Robraine Stars And Stripes (AI)
4 Penmartan Light My Fire
5 Toosonics Orange Smile

AOC Novice
1 Toosonics Orange Smile
2 Chancegate Blue Lancer

AOC Graduate
1 Cassom Rock Star
2 Rosbercon Rigadoon
3 Terriles Tessin JW
4 Lynwater Blue Thunder
5 Trimtops Rickety Bridge

AOC Open
1 Sh Ch Cassom Hey Jude JW
2 Sh Ch Lindridge Moon Catcher
3 Lapidary Revolution JW ShCM
4 Tvaeraa Kings Ransom
5 Scomar Interceptor

Special Open Particolour (Other than Blue Roan)
1 Shenmore Sunny Jim
2 Tipperlin Torchwood
3 Rosbercon Relight My Fire
4 Rozanko Brown Sugar

Black/B & T Puppy
1 Judika New Moon
2 Lochranza Man On A Mission for Luthame
3 Shadowside Joie De La Vie

Black/B&T Novice
1 Judika New Moon
2 Wensum Augustus
3 Charbonnel First Design
4 Kerriglow Top Hat N Tail
5 Molkara Crystal Knight at Brimbeck

Black/B&T Graduate
1 Lochranza Fabian

Black/B&T Open
1 Sh Ch Weirdene Winning Sweep
2 Canyonn Classic Welcome JW
3 Sunzo Stomp

Red/Gold/Liver/L&T Puppy
1 Atherbron Call Me Trouble
2 Lochranza Trentshome Lucky For Some
3 Fleurisse's Notorious

Red/Gold/Liver/L&T Novice
1 Kirlinjis Dutch Admiral

Red/Gold/Liver/L&T Graduate
1 Totenkopf Dutch Dubloon JW
2 Golden Tally Is The Man

Red/Gold/Liver/L&T Open
1 Int Ch Molkara Tamarillo
2 Sh Ch Robraine Sulamani (AI) JW
3 Sharemead Golden Syrup
4 Cascadia I Chico At Beechtops

Any Colour

Special Working
1 Lochranza Ptarmigan

Veteran
1 Sh Ch Asquannes Granite to Ellgars JW
2 Nicibec Harvest Glow
3 Sh Ch Glowhill Scrumpy Jack
4 Chavez Country Bumpkin ShCM
5 Marquell Moving Glance at Pearkim

Minor Puppy
1 Canigou Happy Ending
2 Jayzander Blue Ensign
3 Joaldy Mandolin Wind
4 Kirlinjis Dutch Dragoon
5 Craigdean Hanibel Fletcher

Puppy
1 Asquanne Guillamon
2 Shellcoast See The Stars
3 Suedons Pippin for Bamsbur
4 Stiloga Mercury Rising

Junior
1 Canigou Rocket Science  RCC
2 Penmartan Anecdote
3 Ashalon Gorgeous George
4 King Of Clowns Vom Odenwald For Claramand (IMP DEU)
5 Plaiglen Mister Magic

Yearling
1 Sh Ch Manchela Born To Be Wild JW
2 Molkara Exige
3 Weeping Willows Daylami
4 Totenkopf War Games at Joaldy
5 Craigdene Axle

Maiden
1 Withiflor Bluthario
2 Asquanne Guillamon
3 Lochranza Man On A Mission for Luthame
4 Wensum Augustus
5 Kilinjis Dutch Admiral

Tyro
1 Quintavia Stop And Star JW
2 Withiflor Bluthario
3 Kayess Cupid
4 Alcyone Tiger Eye
5 Chancegate Blue Lancer

Special Beginners
1 Oramiss Foreign Affair
2 Jalankiu Odd Job
3 Charbonnel Law N Order JW
4 Charbonnel First Design
5 Glowhill Young Gun at Sanmatayo

Postgraduate
1 Chataway Gilroy
2 Sheigra Starstruck JW
3 Kendalwood Cody (AI)
4 Ferrersedge Cut The Mustard
5 Troverothway Bobby Sox

Minor Limit
1 Caron Custard Cream For Mollyfleck
2 Claramand Chico Time
3 Claramand Masquerade For Jozelah
4 Castanea Top Hat N Tails
5 Craigdean Franks A Million at Luanshya

Limit
1 Shanaz Sporran JW  CC & RBIS
2 Sh Ch Canigou Rock Star
3 Lapidary Rebel Rebel
4 Nulea Over The Moon JW
5 Helenwood Wotsisname Among Carhowel

Open
1 Sh Ch/Ir Sh Ch Lindridge Ticket To Ride JW
2 (Sh Ch) Glenntree Let's Jive in Kalrizienne JW
3 Sh Ch Joaldy Batchelor Boy JW
4 Sh Ch Glenntree Zanette JW
5 Golden Tally Is The Man

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

BITCHES (Judge: Miss J Darby)

Black/B&T Puppy
1 Lujesa Total Eclipse
2 Lochranza Spanish Eyes
3 Quettadene Carefree at Notrella
4 Kasordon Maid To Sparkle at Bartomy

Black/B&T Novice
1 Claramand Quickstep To Judika
2 Helenwood Black Jade
3 Ellenvale Black Rose

Black/B&T Graduate
1 Trentshome Sno Business JW
2 Coedcernyw Cameo JW
3 Charbonnel Baronette For Jalankiu
4 Asquanne Go-Likely at Beechtops
5 Quintavia Sugar Plum at Sayajirao

Black/B&T Open
1 Sh Ch Charbonnel Dream Design JW
2 Helenwood Dazzlyn
3 Sh Ch Asquanne Ginelle JW
4 Sunzo Soprano
5 Jalankiu Black Lace

Red/Gold/Liver/L&T Puppy
1 Quettadene Rose Gold  BPB
2 Canigou Storytime at Withiflor
3 Amaclassic Amber Moon
4 Galibar Nostalga at Shadowside
5 Kasordon Firecracker

Red/Gold/Liver/L&T Novice
1 Karesmere Look No Further

Red/Gold/Liver/L&T Graduate
1 Delindere Wanna B'The One JW
2 Kenan Summer Solstice
3 Canigou Tail Me A Story

Red/Gold/Liver/L&T Open
1 Marquell Dry Ginger
2 Lochranza Specially Made For Trentshome
3 Weirdene Whispered Promise
4 Calvdale Helenae of Karesmere JW ShCM

AOC Puppy
1 Lynwater Whirlpool
2 Alisma Aquamarine
3 Kyna On Reflection
4 Bartonholm Butterfly Kiss
5 Glasfryn Angelique

AOC Novice
1 Olibond Upsy Daisy
2 Ryallcourt Carnival Maid
3 Shanaz Thistle
4 Withiflor Blunique
5 Whinburn Win Me Over

AOC Graduate
1 Ridgeackhs Joint Venture with Trentshome
2 Ryallcourt Carnival Maid
3 Marquell Mind Your Business
4 Alisma Antoinessa
5 Lynwater Toffee Truffle

AOC Open
1 Whisperwood Crazy Chick
2 Dandyjan Chardonney

Special Open Particolour (Other than Blue Roan)
1 Am Ch Whitfield's Tri And Stop Me (IMP USA)
2 Ferrersedge Clear Cut
3 Terriles Tickled Pink For Syrmor
4 Craigleith Over The Rainbow

Any Colour

Special Working
1 Suvern Singsong

Veteran
1 Sh Ch Helenwood Irresistabelle
2 Asquannes Girmiraqua
3 Sh Ch Tudormist The Paradisaea Dargess JW
4 Alisma Arrina
5 Charbonnel Sugar N Spice for Amaranth

Minor Puppy
1 Marquell Miss Muffet
2 Lynwater Truffle Delight
3 Ryanside New Beginnings at Carlundie
4 Wensum Holiday On Ice
5 Helenwood Special Effect

Puppy
1 Royaldean Reverence
2 Lujesa See The Stars
3 Chativore Clarice
4 Shirlannor Keyhole Kate
5 Carmelfair Seonaid

Junior
1 Canigou Secon Tan Rose
2 Nulea Kiss Me Kate JW
3 Weeping Willows Epette
4 Withiflor Blunique
5 Pearkim Pascal at Annashonn

Yearling
1 Miska Kay Sera Sera
2 Wensum Girls Aloud JW
3 Charbonnel Nicolette
4 Franaille Oceans
5 Charbonnel Thelma N Louise at Meakwood

Maiden
1 Totenkopf Astu Tsigi for Molkara
2 Claramand Quickstep to Judika
3 Ashalon Feel N Foxy
4 Zakova Mood Music Plays Ellgar
5 Pearkim Pascal at Annashonn

Tyro
1 Canigou Love On The Rocks
2 Reemif Blue Reflection
3 Glenntree Bebe Amour
4 Terriles Tickled Pink For Syrmor

Special Beginners
1 Miska Kay Sera Sera
2 Lujesa Casellina at Chimewood
3 Reemif Blue Reflection
4 Sarabar Sonnys Delight
5 Claramand Cilla Black For Oramiss

Postgraduate
1 Dillonpark Florengina
2 Lynwater Vanity Fair
3 Chavez Royal Passion
4 Glowhill Cheeky Chic
5 Shenmore Sara Smile JW

Minor Limit
1 Whinburn Whispering Dreams ShCM
2 Bitcon Phoenix over Ellgars
3 Marada Elegant Wispa To Hebdene
4 Kirlinjis Little Mermaid JW
5 Patagogo Persuasion of Ware

Limit
1 Helenwood Crystal Maze  RCC
2 Manchela Freisa JW
3 Charbonnel Hide N Chic With Cachel
4 Asquanne Generation Gap JW (AI)
5 Castanea Wild N Wicked

Open
1 Sh Ch Lujesa Touch The Sky JW  CC & BIS
2 Sheigra Sixties Song JW
3 Meakwood Finesse
4 Quintavia Sugar Plum at Sayajirao
5 Micaradee Gemstone Lily

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

The Phylis Masters Special Brace Class
Judge: Mrs P Wise (Astrawin)
1 Mr & Mrs A Webster
2 Mrs J Marris-Bray
3 Mrs C A West
4 Mrs G E Pearce-Gudger

Show Results

Back To Top
 

 

Valid XHTML1.0
© The Cocker Spaniel Club 2003-2017.
All Rights Reserved. No images or content from this website may be reproduced without express permission.