The Cocker Spaniel Club

 

CHAMPIONSHIP SHOW 2011

Best In Show line up 2011

More photos HERE

DCC: Bentley's Canigou Rocket Science
RDCC: Parkinson & Dillon's Dillonpark Pellegrino
BPD & BPIS: Dillonpark Pellegrino
BMPD & BMPIS: Gain's Molkara Magician
BVD & BVIS:
Gillespie & Wilding's Sh Ch Lochranza For Your Eyes Only

BCC & BIS: Ellison's Canigou Storytime at Withiflor
RBCC: Bentley's Sh Ch Canigou Love On The Rocks
BPB & BMPB: Parker's Weyhill Isabella
BVB :
Marris-Bray's Sh Ch Helenwood Irresistabelle

Total Entry: 333 dogs

DOGS (Judge: Mr P Young)

AOC Puppy
Absent

AOC Novice
1 Withiflor Blues In The Night
2 Winterstale See The Stars
3 Manchela Magic Touch at Ringslade

AOC Graduate
1 Jayzander's Murphy's Law
2 Weirdene Whoopee
3 Northquest Top Hat N Tails
4 Winterstale Waterloo
5 Chancegate Blue Lancer

AOC Open
1 Sh Ch Shanaz Sporran JW
2 Tvaeraa Kings Ransom
3 Chancegate Blue Lancer

Special Open Particolour (Other than Blue Roan)
1 Manacas Here Comes The Sun For Wilmerella
2 Lindridge Troopin' Colours
3 Joaldy Mandolin Wind JW
4 Weeping Willow's Daylami
5 Tillarn The Chocolatier

Black/B & T Puppy
1 Chavez Royal Heritage
2 Keladity Wait Tan See
3 Kyrenia Irish Cream
4 Teazellily's Nobody's Fool

Black/B&T Novice
1 Keladity Wait Tan See
2 Withiflor Northern Light
3 Teazellily's Nobody's Fool

Black/B&T Graduate
1 Kelbonny's Sign of The Times for Windgrove
2 Swanmarch First Overture for Olivesong
3 Sunnerset Moonlighting
4 Kyrenia Black Pearl at Whirlaw
5 Charbonnel First Design for Brackenjack

Black/B&T Open
1 Canigou Rocket Science  CC
2 Int Ch Gallinagos Smooth Operator

Red/Gold/Liver/L&T Puppy
1 Luthame Mr Bond
2 Sandlauga Champers Charlie

Red/Gold/Liver/L&T Novice
1 Fleurisse's Notorious
2 Rayol Special Reserve to Kerrijoy

Red/Gold/Liver/L&T Graduate
1 Atherbron Call Me Trouble JW
2 Athina's Product Key Position (IMP HUN)
3 Annaside Ray of Sunshine
4 Debcot Right Connection

Red/Gold/Liver/L&T Open
1 Sharemead Golden Syrup JW
2 Weeping Willow's Crackerjack
3 Cascadia I Chico at Beechtops
4 Chamerl Golden Tally Is The Man

Any Colour

Special Working
1 Su Ch Manaca's High On The Hog

Veteran
1 Sh Ch Lochranza For Your Eyes Only  BVIS
2 Sh Ch Asquannes Granite To Ellgars JW
3 Sh Ch Lindridge Moon Catcher
4 Sh Ch Glowhill Scrumpy Jack
5 Marquell Moving Glance at Pearkim

Minor Puppy
1 Molkara Magician  BMPD & BMPIS
2 Candyke Lost Among The Stars
3 Robraine Jack Daniels (AI)
4 Shanaz Zoomer
5 Helenwood Black Ice

Puppy
1 Dillonpark Pellegrino  RCC, BPD, BPIS
2 Asquanne Grail
3 Chavez Royal Heritage
4 Riondel Moon Stroller
5 Keladity Wait Tan See

Junior
1 Jayzander Murphy's Law
2 Courtmaster Sugar Ray
3 Clavaire Silver Lining
4 Craigdean Callimakokr
5 Topday Know The Ropes

Yearling
1 Sh Ch Kyna By Request
2 Penmartan Light My Fire
3 Chativore Steel Symphony
4 Annaside Blue Moon
5 Squiretime Draco

Maiden
1 Withiflor Blues in The Night at Alisma
2 Withiflor Northern Light
3 Luthame Mr Bond
4 Blueacre Braemore
5 Sandlauga Champers Charlie

Tyro
1 Kellbony's Sign of The Times for Windgrove
2 Chativore Stargazer
3 Keladity Wait Tan See
4 Rayalidan Razzle Dazzle

Special Beginners
1 Molkara Crystal Knight at Brimbeck
2 Keladity Wait Tan See
3 Terriles Thiessen at Shellcoast
4 Glowhill Young Gun at Sanmatayo
5 Sunnerset Moonlight Dancer

Postgraduate
1 Molkara Exige
2 Penmartan Anecdote
3 Ashalon Gorgeous George JW
4 Jayzander Blue Design
5 Terriles Tessin JW

Minor Limit
1 Travellers Joy of Malpas
2 Craigdean Hannibal Fletcher

Limit
1 Charbonnel Life N Times JW
2 Chataway Gilroy
3 Totenkopf Slave To Love
4 Tvaeraa Kings Ransom
5 Chancegate Blue Lancer

Open
1 Sh Ch Lindridge Star Quest
2 Sh Ch Canigou Happy Ending
3 Sh Ch Annilann Mister Ral JW
4 Lapidary Rebel Rebel
5 Nulea Over The Moon JW

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

BITCHES (Judge: Mr M Masters)

Black/B&T Puppy
1 Kyrenia Puss In Boots
2 Trentshome Back To Black at Robraine

Black/B&T Novice
1 Kastrian Eternity
2 Molkara Vuvuzela
3 Oramiss Calamity Jane
4 Molkara Fosca at Herrera

Black/B&T Graduate
1 Atherbron Askin For Trouble
2 Quettadene Carefree at Notrella JW ShCM
3 Evaremoc Cherry Black
4 Molkara Crystal Rose with Silverdust JW
5 Sharemead Treacle Tart

Black/B&T Open
1 Sh Ch Charbonnel Dream Design JW
2 Canigou Secon Tan Rose
3 Asquanne Go Likely at Beechtops
4 Evaremoc Cherry Black

Red/Gold/Liver/L&T Puppy
1 Chavez Royal Icon
2 Wensum Trick of The Light
3 Asquanne Genefique

Red/Gold/Liver/L&T Novice
No entries

Red/Gold/Liver/L&T Graduate
1 Lochranza Oh Susannah
2 Lujesa Goldikova at Grandtully
3 Whirlaw Lady Luella
4 Kerriglow Ruby Slippers to Sandlauga
5 Penbuff Star Dancer

Red/Gold/Liver/L&T Open
1 Canigou Storytime at Withiflor  CC & BIS
2 Weirdene Whispered Promise
3 Gallinagos X-Treme Gift
4 Macjessie Freebee to Dandyjan
5 Czech CH Anuschka Princess Kokrus

AOC Puppy
1 Alisma Aleeona
2 Helenwood Bring Me Sunshine
3 Meakwood Sweet Melody
4 Blueacre Back To Blue
5 Durandabell Chit Chat

AOC Novice
1 Marquell Monique
2 Blueacre Back To Blue
3 Terriles Toscana
4 Meldyke Minuet
5 Sharemead Regillian

AOC Graduate
1 Olibond Upsy Daisy JW
2 Judena All That Jazz
3 Charbonnel Ermine N Pearls
4 Craigdean Kokrdoodledo
5 Sharemead Pipistrelle

AOC Open
1 (Sh Ch) Helenwood Crystal Maze
2 Courtmaster Hellsapoppin
3 Ryallcourt Carnival Maid
4 Quintavia Stars In The Sky
5 Nulea Forget Me Not

Special Open Particolour (Other than Blue Roan)
1 Lindridge Apricot Delight
2 Am Ch Whitfield's Tri And Stop Me (IMP USA)
3 Lindridge Tiger Lillie at Meldyke
4 Lourisma Moon Flower
5 Tvaeraa Dominique

Any Colour

Special Working
1 Suvern Sing Song

Veteran
1 Sh Ch Helenwood Irresistabelle
2 Sh Ch Asquannes Girmiraqua JW
3 Weyhill Catalina
4 Sh Ch Broachdale Athena Blue JW
5 Sheigra Sixties Song JW

Minor Puppy
1 Weyhill Isabella BMPB & BPB
2 Candyke Lady Oh
3 Ryallcourt Moloh
4 Judika Breaking Dawn
5 Canigou Abba Nice Day

Puppy
1 Penmartan Silver Sixpence
2 Helenwood Bring Me Sunshine
3 Riondel Moonlight Affair
4 Dandyjan Blue Moon
5 Meakwood Sweet Melody

Junior
1 Glowhill Cherry Pie
2 Tipperlin Ginger Schnapps
3 Ashalon Secret Lover
4 Kenan Kheyley Klan
5 Kalispell Sunday Girl

Yearling
1 Lujesa Total Eclipse
2 Helenwood Knitted by Nanna
3 Elsa Du Bois D'Achelles
4 Lynwater Snow Grouse
5 Annashonn Miss Liberty

Maiden
1 Kastrian Eternity
2 Charmwen Tri My Best for Ryallcourt
3 Spendles Sugartime
4 Joaldy Cookie Krumble Dargess
5 Molkara Vuvuzela

Tyro
1 Zakova Mood Music Plays Ellgar
2 Annilann Miss Tique
3 Sharemead Treacle Tart
4 Meldyke Minuet
5 Lourisma Moon Flower

Special Beginners
1 Lujesa Casellina at Chimewood
2 Glowhill Bella Marie at Sanmatayo
3 Wilmerella Maddison Blues at Amaroanne
4 Shellcoast Special Blue
5 Kastrian Liberation JW

Postgraduate
1 Wensum Holiday On Ice
2 Lynwater Favour
3 Judena All That Jazz
4 Lujesa See The Stars
5 Carmelfair Silver Bangle

Minor Limit
1 Miska Kay Sera Sera
2 Coedcernyw Cameo JW ShCM
3 Kirlinjis Little Maid JW
4 Charbonnel Thelma N Louise at Meakwood
5 Tipperlin What Katy Did

Limit
1 Charbonnel Hide N Chic with Cachel
2 Trentshome Sno Business JW
3 Kalriziennes Encore
4 Bitcon Phoenix over Ellgars
5 Royaldean Don't Stop Da Music

Open
1 Sh Ch Canigou Love On The Rocks
2 (Sh Ch) Asquanne Generation Gap (AI) JW
3 Divine of Merrily
4 Lujesa Speciosa ShCM
5 Nu Ch Casein's Move On

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

The Phylis Masters Special Brace Class
Judge: Mme C Jacquier-Graveleau
1 Mr & Mrs A Webster
2 Mrs C A West
3 Mrs J Mitchell
4 Miss S J Whiting
5 Mr & Mrs B Rees

More Photos HERE

Show Results

Back To Top
 

 

Valid XHTML1.0
© The Cocker Spaniel Club 2003-2017.
All Rights Reserved. No images or content from this website may be reproduced without express permission.