The Cocker Spaniel Club

 

General Championship & Breed Club Show Calendar 2024

On this page, you will find details of General & Group Championship Show dates as well as Breed Club Open & Championship Show dates for 2024. Judges & dates are given where known but are subject to change. If there are any errors or omissions, please let us know by emailing us

PLEASE ALWAYS CHECK SCHEDULES BEFORE ENTERING SHOWS AS SHOW DATES MAY BE CHANGED AFTER PUBLICATION TO THIS PAGE

Date Society/Club Type of Show Judge
January 21 Manchester
CH Bryan McCabe-Bell (Grandtully)
January 27 Hants & Sussex Cocker Club CH D: Mr Mark Boswell (Marquell)
B: Mrs Sharon Adams (Tillarn)
January 28 West of England Cocker Club Open Jeff Buck (Clavaire)
Special Awards: Beccy Collier (Pepperbox)
February 3 Parti-Coloured Cocker Club CH D: Miss Ann Nugent (Nulea)
B: Mrs Michelle Hatton (Royaldean)
February 10 Home Counties Cocker Club CH D: Mr N Volik (Serbia)
B: Mrs M Horvat (Croatia)
February 18 Cocker Club of Lancashire Open Kris Littlemore
March 8 CRUFTS CH D: Miss S Kettle (Lujesa)
B: Mr D Craig (Alisma)
March 16 North Wales Cocker Club Open Tracey Sherlock (Crimicar)
Special Awards: C Perkins
March 16 East of Scotland Cocker Club Open Cornelia Norie-Miller (Popocatepetl)
March 17 Yorkshire Cocker Club Open Kirsty Torbett (Kirlinjis)
March 23 South Wales & Mon Cocker Club CH D: Mr M J Masters (Manchela)
B: Mrs A. McLaren-Marson (Bencleuch)
March 30 Solid Colours Cocker Association CH D: Peter Darby (Dargess)
B: Sam Hutson (Stobytill)
April 6 Cocker Spaniel Club of Central England CH D: Kim Gain (Molkara)
B: Michael Parkinson (Dillonpark)
April 14 Cocker Club of Scotland CH D: Miss A Hughes Dogs (Glantraeth)
B: Mr M J Masters (Manchela)
Special Awards: Miss S Mason
April 14 East Anglian Cocker Society Open Heather Chaplin
Sp Awards: TBC
April 25 WELKS
CH Ms J M Darby (Classicway)
May 4 Rotherham Cocker Club Open Joanna Kew (Wylyeview)
May 5 Cheshire Cocker Club Open Mrs Kelly Jenkinson (Eastriding)
May 9 Birmingham Dog Show CH Ms Jane Pop (Bocablue)
May 12 Devon & Cornwall Cocker Club Open Mrs Cath Harris (Ilexwood)
Sp Awards: Ms Claire White (Granrose)
May 18 East of Scotland Cocker Club CH D: Penny Williams (Bournehouse)
B: Tanya Lewis (Penmarten)
May 19 Scottish Kennel Club CH Mrs S Williams (Wilmerella)
May 19 Scottish Kennel Club (NB This is the October CH show which is being held in conjunction with the May show. Mr Shields will commence judging after Mrs Williams completes her judging) CH Mr D Shields (Wilholme)
May 25 Coventry Cocker Club Open Karen Bacon (Timbric)
May 27 Bath CH Mrs R Martin (Sunhouse)
May 30 Southern Counties CH Ms A Cory (Ottigi)
June 8 Parti-Coloured Cocker Club Open Mr David Bowen (Lararth)
June 9 Three Counties
CH Mrs J R Richards
June 16 Border Union CH Mrs C Welch (Carhowel)
June 22 Blackpool CH Miss A Kettle (Lujesa)
June 22 North of England Cocker Club (in conjunction with Blackpool CH Show) CH Gill Pearce-Gudger (Pearkim)
June 28 Windsor CH Ms C Blackley (Wightroche)
June 30 London Cocker Society Open Mrs Sarah Pilkington (Brimbeck)
July 6 Boston & DCS CH Miss S R Pinkerton (Bareve)
July 14 The Cocker Spaniel Club CH D: Dawn Young (Canyonn)
B: Mike Wildman (Oktumi)
July 27 Leeds CH Mr L A S Cox
August 3 Paignton
CH Mrs M Lockwood (Chimewood)
August 3 Devon & Cornwall Cocker Club (in conjunction with Paignton) CH Mrs B Ward (Wensum)
August 4 National Gundog
CH
D: Miss P Carey (Of Ware)
B: Mrs W Grist (Kasordon)
August 10 Bournemouth CH Mr E Engh (Norway)
August 11 Cocker Club of Scotland Open Mrs Sharon Bowen (Lararth)
August 17 Welsh Kennel Club CH Mr A Gjetnes (Norway)
August 23 Driffield CH Mrs R Adams (Whinburn)
August25 Cocker Club of Lancashire Open Debbie Bayliss (Wilnorah)
September 1 City of Birmingham CH Mr F Kane (Hirontower)
September 7 Richmond CH  
September 7 East of Scotland Cocker Club Open Damien Hutton-Baber (Babtonkelpie)
September 8 Cheshire Cocker Club Open Colin Flowers (Totenkopf)
September 14 Darlington CH Miss N Craig (Nicibec)
September 22 East Anglian Cocker Society Open Maria Madigan (Misperros)
Sp Awards: Katie Nuttall (Rosecourt)
September 28
Belfast
CH

Miss J Pretty
September 28 Ulster Cocker Club CH Mr G K Parker (Weyhill)
September 28 Home Counties Cocker Club Open Mrs Lynda Nicholas (Nickarlyn)
Special Awards: Judith Silk-smith Capg
October 5 Scottish Kennel Club CH  
October 12 Yorkshire Cocker Club CH D: Tanya Lewis (Penmartan)
B: Peter Darby (Dargess)
October 10 South Wales Kennel Club CH Mrs V Flowers (Totenkopf)
October 16 Gundog of Wales CH Miss H Dewhurst (Lapidary)
October 19 West of England Cocker Club Open Linda Brookes (Bruxly)
Special Awards: Graham Stirk (Grakar)
October 20 North Wales Cocker Club CH D:Tim Harrison(Glenbrows)
B:Linda Duncan(Bartonholm)
Both subject to K C approval
October 20 Cocker Club of Scotland Open Mr Simon Whincup (Partisky)
October 26 Midland Counties CH Mrs L Reed (Delindere)
October 27 Solid Colours Cocker Association Open Mrs C Harris (Melgrove)
Special Awards: Mrs Debbie Bindza (Laurellakes)
November 2 Rotherham Cocker Club Open Sharon Bowen (Lararth)
November 9 Gundog Breeds of Scotland CH  
November 10 North of England Cocker Association (in conjunction with Merseyside Gundog Club) Open Linda Brookes (Bruxly)
November 17 Cocker Club of Central England Open Mrs J Janes (Coedybrain)
November 30 Coventry Cocker Club CH D: Pat Whitehead (Ryallcourt)
B: Sheila Ewan (Craigdean)
December 7 London Cocker Society CH D: Mrs J Smith (Luanshya)
B: Mr R Feyaerts (Billsor)
December 15 LKA CH Mrs S E Warrington (Zakova)

 

 

 

Valid XHTML1.0

© The Cocker Spaniel Club 2003-2023.
All Rights Reserved. No images or content from this website may be reproduced without express permission.  

Privacy Policy